مکالمه زبان فرانسه

uper

 

یادگیری زبان فرانسه و توانایی سخن گفتن به این زبان که به عنوان زبان دوم بین المللی قلمداد می شود، همواره چالشی بزرگ برای علاقه مندان بود است. خوشبختانه این روزه، اکثریت افراد جامعه آشنایی ابتدایی با این زبان را دارند. ولی در نقطه ی مقابل آن، توانایی سخن گفتن روان، در بیشتر ما وجود ندارد.

کشور ایران یکی از پویاترین کشورها در زمینه ی آموزش زبان های خارجی می باشد و درست به همین دلیل است که در این زمینه هم چاره ای اندیشیده شده است. به این ترتیب که در موسسات آموزش زبان، کلاس هایی تحت عنوان مکالمه ی آزاد (Conversation) طراحی و برگزار می شود. مرکز آموش زبان تهران تاک نیز از این تدبیر بی نصیب نیست. چرا که در این موسسه کلاس های مکالمه ی آزاد در سطح های متفاوت تشکیل می گردد.

در این کلاس ها با مطرح کردن موضوعات به روز و تکرار آنها، زبان آموز می تواند مهارت گفتار و شنیدار خود را تقویت کند.

 

دپارتمتن زبان فرانسه موسسه تهران تاک  که فعالیت خود را از سال 1394 آغاز کرده است، با مدیریت و کادر آموزشی برجسته و حرفه ای و سال ها تجربه موثر در زمینه آموزش زبان فرانسه، با استفاده از متدهای آموزشی écho   _    Version Originale   Café Crème _ که بر پایه آموزش چهار مهارتی و مطابق با کادر اموزش اروپایی (CECR) طراحی شده است ، به آموزش زبان آموزان می پردازد.

رمز موفقیت این دپارتمان رویکرد علمی و فرهنگی در زمینه آموزش زبان فرانسه و همچنین پرورش اساتید کارآمد با تکیه بر به روز ترین روش های آموزشی است. یکی دیگر از ویژگی های بارز این دپارتمان، بهره مندی از سیستم آموزشی منسجم و آزمون های مناسب برای هر مقطع آموزشی است. این واحد پذیرای کلیه علاقمندانی است که می خواهند زبان فرانسه و فرهنگ کشور های فرانسه زبان را در چارچوبی منطقی و منسجم بشناسند.

بر اساس چارچوب ارجاعی مشترک اروپا (CECR)، شش سطح زبانی (A1، A2، B1، B2، C1 و C2)، معرفی و پیشنهاد شده است که نتیجه توافقی عام بر سر مهارت‌ها و همزمان، پوششی مناسب برای استفاده زبان‌آموزان با اهداف مختلف آموزشی، هستند.

 

زبان آموز می‌تواند در این سطح طیف وسیعی از متون سخت و طولانی‌تر را درک کند، و معنای تلویحی آنها را متوجه شود. می‌تواند منظور خود را سلیس و بدون جست‌وجوی آشکار عبارات، بطور بداهه بیان کند. می‌تواند از زبان به شکلی منعطف و کارآمد برای اهداف اجتماعی، دانشگاهی و حرفه‌ای استفاده کرده و نیز درباره‌‌ موضوعات پیچیده متونی روشن، با ساختاری عالی و دقیق ارائه دهد که نشان‌دهنده‌ی کاربرد کنترل شده‌ی الگوهای ساختاری، ربط‌دهنده‌ها و ابزارهای منطقی باشد. C1سطح مهارت و استقلال
زبان آموز می تواند در این سطح، کلیات موضوعات عینی و انتزاعی را درک کند نظیر مباحثات فنی، تخصصی و شغلی. همچنین می تواند با مخاطب فرانسوی به راحتی و آسانی درباره طیف گسترده ای از موضوعات به مکالمه بپردازد. وی می‌تواند با روانی و به سرعت تعاملی منظم را با گویشوران بومی، امکان‌پذیر می‌سازد. می‌تواند برای طیف وسیعی از موضوعات متنی روشن و دقیق ارائه دهد، و نظرگاه خود را درباره‌ی موضوعی معمولی با ارائه‌ی مزایا و معایب گزینه‌های متعدد ابراز کند. B2سطح پیشرفته
زبان آموز می تواند فرانسه استاندار را به خوبی درک کند و در بیشتر موقعیت هایی که حین سفر به کشوری فرانسه زبان با آن مواجه می شود، عکس العمل مناسب نشان دهد. می تواند نظرات خود را بطور منسجم و پیوسته ابراز دارد. همچنین می تواند تجارب و رویدادها، آرزوها، امیدها و آرمانهایش را شرح دهد. B1سطح آستانه
زبان آموز می تواند در این سطح درباره کار، اطلاعات شخصی و خانوادگی، خریدکردن، تعامل زبانی داشته باشد. وی می تواند به توصیف دقیق محیط نزدیک خود بپردازد و درباره نیازها، برنامه های گذشته و آتی و نیز نقطه نظرات خود توضیحاتی را ارائه دهد.می‌تواند جملات و عباراتی را درک کند که مکرراً در ارتباط با بی‌واسطه‌ترین حوزه‌های مربوطه (مثلاً اطلاعات کاملاً اساسی شخصی و خانوادگی، خرید، موقعیت جغرافیایی منطقه‌ای، وضعیت اشتغال) استفاده می‌شوند. می‌تواند در مورد وظایف ساده و معمول که مستلزم تبادل ساده و مستقیم اطلاعات درباره‌ی مسائل آشنا و معمول است، به تبادل نظر بپردازد. می‌تواند جنبه‌های ساده‌ی پیش‌زمینه، محیط خویشاوندی، و مسائلی در حوزه‌های نیاز فوری را شرح دهد. A2سطح میانی
زبان آموز می تواند در این سطح با بهره گیری از واژگان روزانه و محاوره ای و نیز ساختارهای گرامری ساده به نیازهای زبانی اولیه خود پاسخ دهد: معرفی خود، معرفی دیگری، طرح پرسش و پاسخ گویی به سوالاتی درباره کار، محل زندگی، اموال و دارایی ها، خانواده و علاقه مندی ها. A1سطحمقدماتی
سطح پایه مختص زبان آموزانی است که بدون هیچ پیش زمینه ای، مایل به یادگیری زبان فرانسه می باشند. این سطح، پیش در آمدی بر کتاب A1 اکو تلقی شده و زبان آموزان را با اصول و مقدمات این زبان (حروف الفبا، اعداد، صرف فعل، مذکر و مونث کلمات و …) آشنا می سازد.

 

 

متقاضیان یادگیری زبان فرانسه به گروه های زیر طبقه بندی میشوند:

متقاضیان ادامه تحصیل در کشورهای فرانسه زبان اعم از فرانسه، کانادا، بلژیک، سویی.
مهاجرت کنندگان به کبک (کانادا)، فرانسه، بلژیک و … .
داوطلبان شرکت در آزمون کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای داخل کشور در حوزه زبان و ادبیات فرانسه، مترجمی زبان فرانسه، آموزش زبان فرانسه.
زبان آموزانی که می خواهند سطح ارتقای مهارت زبانی خود را با معیاری بین المللی اعم از DELF، DALF، TEF، TEFaq، TCF بسنجند..
متخصصان رشته های مختلف که قصد دارند در دوره های تخصصی بین المللی در خارج از ایران شرکت کنند.

 

دوره ویژه فشرده B2

در این دوره ، مدرسین مجرب با یک برنامه ریزی دقیق  علمی به طور همزمان هر 4 مهارت زبانی را در زبان آموزان آموزش میدهند تا آنها بتوانند طی مدت  8 ترم از مبتدی تا سطح  B2   رسیده و با شرکت در آزمون های بین المللی زبان (TEF / TCF) به دریافت مدرک B2 نائل شوند.

لازم به ذکر است که در این دوره ها کتابهای متد تدریس نشده و جزوه مربوطه گلچینی از مطالب جدیدترین متدهای آموزشی موجود درکشور فرانسه به همراه کتابهای کمک آموزشی ازمجموعه کتابهای انتشارات CLE است.

 

DELF دانشنامه رسمی زبان فرانسوی است و مخفف کلمه‌ ی Diplôme d’études en langue  française   می باشد، این دانشنامه پس از اخذ امتحان رسمی از طرف مرکز مطالعات زبان فرانسه – (CIEP)  زیر مجموعه‌ی وزارت آموزش و پرورش فرانسه- به داوطلبان زبان فرانسه  اهدا می‌گردد. دانشنامه مزبور نشان‌ دهنده‌ی توانایی‌های زبان‌ آموز در زبان فرانسه می باشد.

2

در این آزمون داوطلب می‌تواند فقط برای دریافت یکی از مدارک در ۴ سطح A1, A2, B1, B2 اقدام نمایید. نکته‌ی مهم این است که زمان و نوع امتحان در هرسطح متفاوت است. A1 پایین ترین مدرک زبان فرانسه است ، پس از آن  A2 و سپسB1 و در ادامه B2 وجود دارد. آزمون بالاتری هم به نام DALF وجود دارد که مراحل   C1و   C2 را شامل می شوند.

tcf

 

TCF – Test de connaissance du français

TCF publique:

این آزمون شامل سه بخش اجباری و 2 بخش اختیاری است. اجزای بخش اجباری که به صورت 80 سوال است و مدت زمان پاسخگویی به این سوالات، 90 دقیقه می باشد، به شرح زیر است:
1-درک مطلب شفاهی 30 سوال و 25 دقیقه
2-ساختار زبان 20 سوال و 20 دقیقه
3-درک مطلب نوشتاری 30 سوال و 45 دقیقه
پخش اختیاری این آزمون که طی 2 ساعت برگزار می شود، در شاخه های زیر است:
1-بیان شفاهی 15 دقیقه
2- نوشتن کتبی 1:45دقیقه

TCF Blanc:

این آزمون، صرفا برای آگاهی شخص از سطح آمادگی برگزار می شود فاقد کارنامه می باشد. آزمون TCF Blanc فقط شامل قسمت اجباری آزمون TCF PUBLIQUE است. از مزایای این آزمون می توان به ارزان بودن و همچنین متعدد بودن آن اشاره کرد.

: TCF pour la DAP

این آزمون برای متقاضیانی که مایلند در فرانسه برای سال اول یا دوم لیسانس و یا برای رشته معماری شرکت نمایند برگزار می شود.
قسمت اول این آزمون مشابه قسمت اختیاری TCF PUBLIQU می باشد .
قسمت دوم آن نگارش است و خود شامل دو قسمت است اولی توصیف یک مطلب با تکیه بر نمودار و داده های آماری ارائه شده در آزمون(حداقل200 کلمه) و دومی شامل نوشتن یک متن بحث شده با ارائه دلایل منطقی (شامل حداقل 300 کلمه) می باشد. وقت دو قسمت نوشتاری جمعا یک ساعت و نیم است. این آزمون تنها یک بار در سال برگزار می گردد.
:TCF pour le Québec

شامل دو قسمت اجباری است.
1-فهم شفاهی 30 سوال و 30 دقیقه
2-بیان شفاهی 6 سوال و 15 دقیقه

Cours  préparatoire pour les épreuves

  • – Obligatoires

Compréhension orale

Maîtrise des structures de la langue

Compréhension écrite

  • – Facultatives

Expression orale

 Expression écrite

 

منابع آموزشی

1464801851 9788484435637 vo3_sbk_couverture vo4_couverture

 

3

cerem    cerem2