معرفی

نقشه جامع سوئد

 

کشورپادشاهی سوئد کشوری نسبتا بزرگ و کم جمعیت در شمال اروپاست که در قسمت شرقی شبه جزيره اسکانديناوی قرار گرفته است. سوئد از غرب با کشور نروژ از شمال با فنلاند و از جنوب با دانمارک همسایه است. این کشور با وسعت ۴۴۹.۷۵۰ کيلومتر مربع يکی از کشورهای سرد اروپا و نيمی از مساحت آن پوشيده از جنگل است. پايتخت سوئد شهر استکهلم می‌باشد. مردم سوئد از نژاد سفيد تيره ژرمن می‌باشند؛ پيرو دين مسيحيت بوده و بيشتر پروتستان هستند. زبان ملی آنها زبان سوئدی است ولی تقريبا تمام مردم بطور کامل با زبان انگليسی آشنایی دارند. در اين كشور مردم قانونمند و وقت شناس هستند و عادت به تنوع فرهنگی دارند. شهرهای سوئد مدرن، شيک، امن و دارای امکانات متعدد فرهنگی، ورزشی و تفريحی می‌باشند. رفت و آمد بيشتر با دوچرخه انجام می‌شود، اما اتوبوس و مترو هم پوشش کامل شهری دارند. کشور سوئد به مدت سه سال متوالی رتبه‌ی دوم را از نظر رفاه اجتماعی در جهان کسب کرده است. اين كشور تابستان‌های معتدل و زمستان‌های سرد دارد و گاهی هوا تا ۲۰- درجه سانتیگراد هم سرد می‌شود. البته اين شدت سرما بيشتر در شهرهاي شمالي آن به چشم مي خورد و نه در تمامي شهرها؛ و شهرهاي جنوبي عموما از آب و هواي بهتري برخوردار هستند. واحد پول اين كشور کرون است که اکنون(feb 2012) معادل 270 تومان می باشد.

تحصیل در سوئد

مهمترين سرمايه کشور سوئد نيروی انسانی تحصيل کرده است.سوئد دارای نظام تحصیلی بسیار پیشرفته و دانشگاههای معتبر می باشد . تحصيلات عالی در اين کشور هر ۶ سال يکبار مورد تجديد نظر قرار می‌گیرد و سیستم آموزشی براساس سيستم دانشجو محور طرح ريزی شده است. رقابت برای دریافت پذيرش از دانشگاه‌های اين كشور شديد است و ۶۴ درصد دانشجويان مقطع دکترا را دانشجويان خارجی تشکيل می‌دهند. در اين كشور دانشجويان اجازه کار دارند و اکثرا در تعطيلات کار می‌کنند. (بر خلاف باقی کشورها محدوديت زمانی ۲۰ ساعت در هفته برای كار وجود ندارد.)

هزينه‌ی دانشگاه در سوئد

از ترم پاییز 2012 از دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا برای مقاطع لیسانس و فوق لیسانس شهریه اخذ می گردد مبلغ آن برای رشته ها ودانشگاههای مختلف متفاوت است به طور مثال شهریه فوق لیسانس مهندسی نرم افزار حدوداً سالی 130000 کرون سوئد می باشد مبلغ شهریه ها را می توانید درسایت هر دانشگاه چک کنید البته تعدادی بورس تحصیلی برای جذب دانشجویان با استعداد و دارای نمرات و سوابق تحصیلی عالی معرفی شده که تا 75% شهریه را پوشش می دهد برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه فرمایید

https://www.universityadmissions.se/en/All-you-need-to-know1/Studying-in-Sweden/Fees-and-scholarships/

هزينه‌ی زندگی دانشجویی در سوئد

هزينه يک دانشجو در کشور سوئد با در نظر گرفتن اجاره خوابگاه وغذا رفت و آمد و … به گفته سایت رسمی سوئد [www.studyinsweden.se] يورو EUR 750 و یا SEK 7,070 کرون سوئد است.

Food: SEK 2,000. Accommodation: SEK 3,200. Local travel: SEK 500. Telephone/Internet: SEK 300. Insurance, medical care and hygiene: SEK 250. Student union fee: SEK 60-70. Clothing, hobby/leisure, other: SEK 750. Total: SEK 7,070, or about ز 750.

دانشگاه‌های کشور سوئد

در دانشگاه‌های سوئد دو ترم تحصيلی وجود دارد : 1 . پاییز 2 . بهار (در ترم بهار رشته ها محدود هستند.) سيستم آموزشی ترمیك و زبان آموزشی در مقطع ليسانس برای اكثر رشته‌ها(به استثنای چند رشته معدود) سوئدی است. زبان آموزشی كل رشته‌ها در مقطع فوق ليسانس به زبان انگليسی می‌باشد و برای ورود به آنها شما بايد مدرک زبان (TOEFL یا IELTS) داشته باشيد.

لیست دانشگاه های سوئد / دانشگاه های سوئد براساس محل و Subject area

در اينجا به معرفي چند دانشگاه مطرح در سوئد مي پردازيم:
دانشگاه KTH

این دانشگاه به عنوان اولین پلی تکنیک سوئد در سال 1827 در شهر استکهلم تاسئیس گردید و امروز با داشتن حدود 13500 دانشجو یکی از معتبرترین دانشگاههای اروپا به خصوص در زمینه رشته های فنی می باشد . این دانشگاه دارای بیشترین تعداد دانشجویان خارجی در بین دانشگاههای سوئد است .

سايت دانشگاه KTH
دانشگاه اوپسالا

اين دانشگاه در شهر اوپسالا در نزدیکی استکهلم واقع شده است. دانشگاه اوپسالا در سال 1477 میلادی تاسیس شده و 20000 دانشجو دارد.این دانشگاه، برترین دانشگاه سوئد و از دانشگاه هاي برتر جهان (البته بيشتر در رشته هاي علوم پايه و نه در فني مهندسي) مي باشد. همچنين دانشگاه اوپسالا با داشتن 4000 هيئت علمي و 2000 دانشجوی دکترا دارد.

سايت دانشگاه اوپسالا
دانشگاه لوند

اين دانشگاه در سال 1666 تاسيس شد. اين دانشگاه هم اكنون 38000 دانشجو دارد. اين دانشگاه يكي از بهترين دانشگاه هاي سوئد مي باشد. دانشگاه در شهر لوند كه در جنوب سوئد قرار دارد قرار گرفته است. اين شهر در نزديكي دانمارك و آلمان است. شهر تاريخي لوند نزديك شهر مدرن مالمو است. اين شهر 100000 نفر جمعيت دارد كه 38000 نفر از آنها دانشجو هستند و اين امر محيط آموزشي خوبي در اين شهر به وجود آورده است. دانشگاه لوند 300 واحد مطالعاتي، 50 دوره ي كارشناسي ارشد و زمينه هاي تحقيقاتي دكترا را به زبان انگليسي برگزار مي كند.

سايت دانشگاه لوند
دانشگاه گوتنبرگ

اين دانشگاه در شهر گوتنبرگ واقع شده است. دانشگاه گوتنبرگ با داشتن حدود 50000 دانشجواز دانشگاه هاي عمده و اصلي اروپا مي باشد. همچنين دانشگاه گوتنبرگ با داشتن 8 هيئت علمي و 60 دپارتمان يكي از گسترده ترين دانشگاه ها از نظر رشته و فرصت هاي آموزشي مي باشد. يكي از مشخصه هاي بارز اين دانشگاه داشتن تعامل بين تحقيق و آموزش است. اين دانشگاه همكاري نزديكي با دانشگاه همشهري خود يعني چالمرز دارد.

سايت دانشگاه گوتنبرگ
دانشگاه صنعتی چالمرز (Chalmers University of Technology)

دانشگاه صنعتی چالمرز در قلب شهر گوتنبرگ واقع شده است. اين دانشگاه با داشتن 17 دپارتمان و ارائه حدود 50 رشته در مقطع فوق لیسانس در زمينه ي علوم طبيعي، تكنولوژي و معماري فعاليت دارد. چالمرز با كمپاني هاي معتبر سوئدي از جمله SKF-Volvo و Ericsson همكاري در زمينه ها ي آموزشی و تحقیقاتی دارد و اميد وار است در آينده ي نزديك خود را در زمينه هاي فناوري اطلاعات، نانوتكنولوزي و Bioscience قدرتمند تر كند. چالمرز در سال 1829 توسط نيكوكار سوئدي به نام ویلیام چالمرز تاسيس شد و امروزه يكي از بهترين دانشگاه هاي صنعتي در اروپا است.

سايت دانشگاه چالمرز
دانشگاه استکهلم

دانشگاه استکهلم واقع در پایتخت کشور سوئد از بزرگترین دانشگاههای سوئد در سال 1878 تاسئیس شده است .این دانشگاه 27500 دانشجو دارد که 1800 نفر آنها در مقطع دکترا تحصیل می کنند . این دانشگاه دارای چهار دانشکده علوم انسانی،علوم پایه،حقوق و علوم اجتماعی و 80 دپارتمان می باشد . این دانشگاه در رشته شیمی بسیار معتبر می باشد چنانچه چهار نفر از محققین این دانشگاه در سالهای 1903-1929-1943 و 1995 در رشته شیمی موفق به دریافت جایزه نوبل شده اند .

سايت دانشگاه استکهلم

افراد واجد شرایط برای درخواست پذیرش

افرادي كه مي توانند براي مقطع كارشناسي درخواست پذيرش دهند:

 1. افرادی که دوره دبیرستان و پيش دانشگاهي خود را تمام کرده اند(دانشگاه هاي سوئد بدون مدرك پيش دانشگاهي پذيرش نمي دهند)
 2. دارای مدرک TOEFL و IELTS می باشند. مینیمم نمره TOELF یا IELTS با توجه به رشته و دانشگاه به دوگروه تقسیم شده است. اطلاعات بیشتر در لینکهای زیر یافت می شود.

https://www.universityadmissions.se/en/All-you-need-to-know1/Applying-for-studies/Entry-requirements/ https://www.universityadmissions.se/en/All-you-need-to-know1/Applying-for-studies/English-language-requirements/ برای پذیرش در هر رشته می تواند شرایط ویژه ای وجود داشته باشد. لذا قبل از انتخاب هر رشته با مراجعه به سایت هر دانشگاه ، از داشتن همه شرایط ویژه اطمینان حاصل کنید. باید توجه داشته باشید که رشته هایی که در سوئد در دوره لیسانس به زبان انگلیسی ارایه می شوند محدودمی باشند.

افرادي كه مي توانند براي مقطع كارشناسي ارشد درخواست پذيرش دهند:

متقاضیانی که دوره کارشناسی خود را در یکی از دانشگاه هایی که در پیوند زیر آمده است به پایان رسانده اند و یا در سال آخر مشغول به تحصیل می باشند می توانند برای دانشگاه های سوئداقدام کنند.

http://www.unesco.org/iau/onlinedatabases/list.html

نکته:‌ بعضی از دانشگاه‌های داخل ایران که دوره‌ی دکترا ندارند در این لیست ذکر نشده‌اند. از جمله‌ی این دانشگاه‌ها می‌توان به دانشگاه‌های غیرانتفاعی اشاره کرد. در سال ۲۰۰۷ برخی از این دانشگاه‌ها با توجه به لیست‌های دیگر در دسترس شخص بررسی‌کننده‌ی مدارک ایرانیان (Lenna Andersson) مورد تأیید قرار گرفتند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس

 1. Cover Sheet ، كاور شيت: بعد از ساختن account در studera از شما درخواست می شود یک پرینت از اطلاعات ثبت شده یا همان Cover Sheet بگیرید و یا ميتوانيد بعدا دوباره وارد account خود شده و یک پرینت از كاور شيت بگیرید. سپس آنرا امضا کنید و همراه با بقیه مدارک در داخل بسته پستی قرار دهید.
 2. ترجمه رسمی مدرک تحصیلی و یا نامه ای از طرف دانشگاه مبنی بر آنکه شما تا آخر این سال تحصیلی فارغ تحصیل خواهید شد.(لطفا این نامه فراموش نشود! می توانید این نامه را از رئیس دانشکده، معاون آموزشی و یا در آخر از یکی از اساتید بگیرید. توجه کنید که رسمی بودن آن خیلی اهمیت ندارد!.بدون این نامه/مدرک ممکن است شما رد شوید!
 3. ترجمه رسمی ریز نمرات .(در حال حاضر الزامی وجود ندارد که مستقیما از طرف دانشگاه ارسال شود ولی پیشنهاد می شود طبق روال از طرف دانشگاه باشد.)
 4. کپی پاسپورت و یا ترجمه رسمی یک مدرک شناسایی دیگر.
 5. ارسال نمره IELTS و یا TOEFL: حداقل این نمره برای هر دانشگاه متفاوت است و برای اطلاع از آن باید به سایت دانشگاه هایی که درخواست پذیرش می دهید رجوع کنید.(
 6. GRE و Recommandation Letter اصلا اجباری نمی باشد. در صورتی که نمره GRE خوبی دارید ،می توانید فقط کپی کارنامه خود را همراه با بقیه مدارک پست کنید.
 7. مدارک دیگر:هر رشته با توجه به ویژگی های خود می تواند مدارک دیگری هم نیاز داشته باشد که این مدارک در سایت دانشگاه و در آن رشته مربوطه یافت می شود.

به ياد داشته باشيد كه شما نمي توانيد كپي مدارك ترجمه شده را ارسال كنيد و حتما” بايد اصل مدرك ترجمه شده را ارسال كرد.

مدارک لازم

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در مقطع لیسانس

 1. Cover Sheet: بعد از ساختن account در studera از شما درخواست می شود یک پرینت از اطلاعات ثبت شده یه همان Cover Sheet بگیرید و یا بعدا دوباره وارد account خود شده و یک پرینت از بگیرید.سپس آنرا امضا کنید و همراه با بقیه مدارک در داخل بسته پستی قرار دهید.
 2. ترجمه رسمی مدرك پيش دانشگاهي، ديپلم و ريز نمرات دبيرستان و پيش دانشگاهي . (توجه داشته باشید که مدرک موقتپیش دانشگاهی و دیپلم مورد قبول نیست)
 3. کپی پاسپورت و یا ترجمه رسمی یک مدرک شناسایی دیگر.
 4. ارسال نمره IELTS و یا TOEFL: حداقل این نمره برای هر دانشگاه متفاوت است و برای اطلاع از آن باید به سایت دانشگاه هایی که درخواست پذیرش می دهید رجوع کنید.
 5. مدارک دیگر:هر رشته با توجه به ویژگی های خود می تواند مدارک دیگری هم نیاز داشته باشد که این مدارک در سایت دانشگاه و در آن رشته مربوطه یافت می شود.

به ياد داشته باشيد كه شما نمي توانيد كپي مدارك ترجمه شده را ارسال كنيد و حتما” بايد اصل مدرك ترجمه شده را ارسال كرد.

MR چیست؟

MR یا Merit Rating نمره یا درجه ای است که شایستگی شما را در دانشگاه های تقاضا شده در سوئد مشخص می کند. در واقع این نمره در هر دانشگاه بعد از بررسی مدارک متقاضیان توسط دپارتمان مربوطه بر اساس معیارهای تعیین شده، اعطا می گردد . این نمره دارای حد اکثری است که توسط دانشگاه مشخص می شود (هر چه MR شما به حداکثر تعیین شده نزدیک تر باشد شانس شما برای پذیرش بیشتر است) MR ها در دانشگاه های مختلف متفاوت هستند. این نمره در کنار رشته ی انتخابی شما در پروفایلتان بعد از ارزیابی مدارک شما توسط دانشگاه ثبت می شود. لازم به ذکر است که این MR ها برای پاییز 2009 می باشد.هر سال احتمال تغیر در حداکثر MR وجود دارد و گاها حداکثر مریت در رشته های مختلف یک دانشگاه متفاوت است

حداکثر MR دانشگاه های مختلف

Uppsala= 999

KTH = 52

Orebro= 999

Halmstad ( with group of UB)= 1300

Halmsatd (with Group GP)=999

vaxjo = 180

jonkoping = 999

Malmo=300

Chalmers=999

Lund=999

Karolinska =20

Gotland=180

Kalmar=180

Mid sweden = 485

Goteborg(with Group AP) = 225

Linkoping = 999

Stockholm = 9999

BTH(Master programmes in engineering)= 3

SLU (swedish university of agricultural science )= 999

زبان سوئدی

در سوئد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اکثر رشته/دانشگاهها به زبان انگلیسی است (تعداد معدودي از رشته ها در مقطع كارشناسي به زبان انگليسي تدريس مي شود). تقریبا تمام سوئدی ها به راحتی با شما انگلیسی حرف می زنند. اما اگر بخواهید کار کنید تقریبا در تمام موارد باید سوئدی بدانید. سوئدی یک زبان Germanic به حساب می آید و هم ریشه با انگلیسی و آلمانی است اما علاوه بر آن از زبان قدیمی منطقه اسکاندیناوی به نام Old Norsk هم نشات گرفته است، بنابراین همچنانکه بسیاری از کلمات آن برای کسانی که انگلیسی می دانند آشنا به نظر می رسد، کلمات و آواهای تازه نیز آموختن درست آن را تا اندازه ای سخت می سازد. اما از طرف دیگر گرامر بسیار ساده تری نسبت به آلمانی دارد. در زبان سوئدی تنها یک case برای تمام حالات فاعلی، مفعولی و مضاف الیهی وجود دارد. اسمها در زبان سوئدی از نظر جنسی دو حالت common , neuter دارند.

آزمون TISUS چيست؟

The Test in Swedish for University Studies)TISUS) آزموني است براي اثبات تسلط بر زبان سوئدي كه براي ورود به رشته هاي سوئدي زبان نياز به قبول شدن در اين امتحان داريد. اين آزمون از سه بخش درك مطلب (reading) ، بخش نوشتاري (writing)و مصاحبه (speaking) كه دو بخش نخست كتبي و مصاحبه به صورت شفاهي مي باشد. اين امتحان هر سال در چند نوبت برگزار مي شود. در خارج از سوئد اين آزمون در سفارت خانه ها به برگزار مي شود. هزينه ي اين آزمون در سوئد 1600 كرون و در خارج از سوئد 2000 كرون مي باشد.(ممكن است در خارج از سوئد هزينه هاي جانبي نيز دريافت گردد) در اين آزمون برخلاف تافل و آيلتس نمره اي وجود ندارد و شما در اين آزمون يا تمره ي قبولي مي گيريد يا مردودي.

مدارک لازم برای درخواست ویزای تحصیلی سوئد

طبق اطلاعاتی که در روی بورد سفارت سوئد وجود دارد و تجربیات دوستان مدارک زیر جهت درخواست برای اقامت دانشجویی نیاز است:

 1. فرم 105031(در دو نسخه)
  • تاریخ ورود و خروج را از ماه آگوست بنویسید.
 2. دو قطعه عکس ۴×۶ تمام رخ، رنگی، زمینه سفید، بدون روتوش ( توجه کنید با روتوش به هیچ عنوان قبول نمی کنند )
  • عكاسی صاحبقرانیه نزدیك سفارت عكس مورد قبول سفارت را در كمتر از ۲۰ دقیقه تحویل می‌دهد، گرچه هیچ اجباری به گرفتن عكس در این عكاسی نیست.
 3. فیش بانکی به مبلغ 4٫500٫۰۰۰ ریال ( معادل 1000 کرون ) به حساب سپهربانک صادرات شماره 0200317741000 به نام سفارت سوئد نزد شعبه صاحبقرانیه (كد شعبه ۳۱۳۵)قابل پرداخت در تمام شعب بانک صادرات
  • این شعبه بانك نزدیك سفارت است و تقریبا همیشه هم خلوت است.
 4. اصل پاسپورت و فتوکپی از تمام صفحات گذرنامه به غیر از صفحات سفید (در دونسخه)
  • صفحات دارای مهر خروجی و صفحه ای كه در آن نوشته شما همسر و بچه ندارید را هم كپی كنید.
  • حتما پاسپورت امضا شده باشد.
  • اصل پاسپورت همان موقع به شما برگردانده خواهد شد.
 5. مدرک مالی نشان دهنده توان مالی متقاضی ( Bank Statement ) معادل ۷۳۰۰۰ کرون برای هر سال تحصیل که برای دوره دوساله فوق لیسانس برابر ۱۴۶۰۰۰ کرون (حدود65 میلیون تومان) خواهد شد. (در دو نسخه)
  • یك نسخه اصل و یكی كپی هم قابل قبول است.
  • حتما معادل دلاری یا كرون موجودی در پایین گواهی بانکی موجود باشد. اگر نبود خودتان اضافه کنید.
 6. نامه admission دانشگاه (از سایت nu) به اضافه یک كپی.
 7. فرم شماره 135011فقط مختص افراد متاهل علاوه بر فرم 105031
 8. بیمه مسافرتی برای آن دسته از دانشجویانی که مدت تحصیل آنها یک سال و یا کمتر از یک سال است.
  • این بیمه نامه نیز از نزدیك سفارت قابل تهیه است.
 9. پاکت نامه به همراه تمبر که آدرس روی آن قید شده باشد.

دو فرم گفنه شده در بالا را هم از خود سفارت نیز می‌توانید دریافت کنید.

 

برای پیگیری این موضوع در فروم اینجا را کلیک کنید.

 

چگونگی پیگیری ویزای دانشجویی

زمان دریافت ویزای دانشجویی سوئد بسیار متغیر است و به طور متوسط بین ۳ تا ۸ هفته از زمان تحویل مدارک طول خواهد کشید.

برای پیگیری ویزا سه راه عمده وجود دارد:

 1. تماس تلفنی با سفارت: شما میتواند از یکشنبه تا چهارشنبه از ساعت ۲ تا ۴ بعدازظهر با سفارت سوئد با شماره زیر تماس بگیرید. برای این منظور شما باید شماره پرونده ۴ رقمی خود را بدانید.
  • تلفن: 23712200
 2. تماس تلفن به اداره مهاجرت سوئد: شما ابتدا باید بدانید که پرونده شما توسط کدامیک از ادارات مهاجرت در سوئد بررسی می شود. با توجه به دانشگاهی که قبول شده اید، اداره مهاجرت مشخصی پرونده شما را بر عهده میگیرد.
 3. چک کردن وضعیت در سایت اداره مهاجرت سوئد: همچنین شما می توانید با داشتن شماره پیگیری هفت یا هشت رقمی، وضعیت درخواست خود در 14 روز گذشته را بررسی کنید.

اقامت در سوئد

اخیراً پارلمان سوئد قانونی را تصویب كرده است كه بر اساس آن شهروندان كشورهای دیگر می‌توانند با پیدا كردن كار تمام وقت رسمی در سوئد ویزای اقامت دو ساله دریافت نمایند و در صورت ادامه‌ی همكاری با كارفرما این ویزا دو سال دیگر قابل تمدید است و در صورتی كه مهاجر پس از چهار سال همچنان دارای كار باشد می‌تواند تقاضای اقامت دایم (PUT) دهد. اقامت دایم حتی در صورت بیكاری مهاجر لغو نخواهد شد.

چنانچه مهاجر پنج سال در سوئد كار كند می تواند گذرنامه ی سوئدی دریافت كند و شهروند رسمی سوئد شود.

خانواده (همسر و فرزندان زیر سن قانونی) فردی که از سوئد ویزای مهاجرت بر اساس کار دریافت می‌کند نیز امکان مهاجرت به سوئد را خواهند داشت.

مهاجری که کار خود را در سوئد از دست بدهد سه ماه فرصت خواهد داشت تا کار جدیدی پیدا کند، در غیر اینصورت ویزای کاری موقت خود را از دست داده و مجبور به ترک سوئد خواهد بود.

دانشجویان میهمان که در سوئد به تحصیل اشتغال دارند خواهند توانست پس از گذشته یک ترم از تحصیلاتشان در سوئد و بدون اینکه نیازی به ترک کشور داشته باشند تقاضای اقامت بر اساس کار تسلیم نمایند.

 

جزئیات اقامت در سوئد همراه با اجازه کار:

شما باید درخواست اجازه اقامت کاری را از کشور خودتان به نزدیک ترین سفارت سوئد ارایه دهید.این پروسه میتواند به صورت online طی شود. دانشجویانی که حداقل معادل 30ECTS ویا دوره تحقیقاتی کامل در سوئد تحصیل داشته اند و در حین یا اواخر تحصیلشان کار پیدا میکنند می توانند از درون خاک سوئد درخواست اقامت کاری را ارایه کنند.

این که کار شما fulltime یا part time باشد فرقی نمیکند. اما آنچه مهم هست شما باید درامد ماهیانه معادل 13000 کرون (قبل از کسر مالیات) داشته باشید و بتوانید خودتان را تامین مالی نمایید. ضمنا این شغل باید به مدت حداقل 10 روز به صورت آگهی عمومی اعلام شده باشد و شرایط قرارداد کاری با شما دقیقا مطابق با یک شهروند سوئدی باشد.

اجازه کاری که به شما داده میشود برای یک تخصص (حرفه) و فقط یک کارفرما هست.یعنی شما باید با یک قرارداد کاری مبلغ فوق الذکر را بدست بیاورید.اما محدودیتی برای داشتن چند شغل هم وجود ندارد. یعنی میتوانید با یک اجازه کار در چند جا کار کنید( که در این حالت درآمد شما بیش از 13000کرون خواهد شد). بعد از دو سال شما می توانید با اجازه کار خود در چند جا(اما یک حرفه) مشغول شوید و در این حالت جمع درآمد شما باید حداقل 13000 کرون(در حال حاضر- آپریل 2016) باشد.

اگر شما بخواهید تغییر شغل/کارفرما دهید باید دوباره درخواست اجازه کار بخواهید.پس از دو سال اول فقط جهت تغییر شغل( نه کارفرما) باید این درخواست داده شود. اگر شغلتان را از دست بدهید با توجه به شرایط فوق تا 3 ماه اجازه دارید به دنبال شغل ویا کارفرمای جدید باشید.در صورتی که شغلی پیدا نکنید اجازه اقامت باطل می شود.

هزینه ها: هزینه بررسی ویزا و اجازه اقامت کار در حال حاضر 2000 کرون سوئد می باشد. هزینه در خواست تمدید اجازه کار در یک شغل یا یک کارفرما 1000 کرون سوئد است.

اطلاعات بیشتر در: http://www.migrationsverket.se/info/1233_en.html

اگر فردی بخواهد از طریق سرمایه گذاری و خود اشتغالی اجازه کار بگیرد باید شرایط گفته شده در لیست موجود در لینک زیر را برآورده کند:http://www.migrationsverket.se/info/177_en.html

دریافت اجازه کار برای دانشجویان:

شما همزمان با اینکه دانشجو هستید به شرطی که حداقل 30 ECTS را گذرانده باشید و یا یک ترم کامل از تحصیلات تکمیلیتان گذشته باشد در صورتی که پیشنهاد کاری مطابق با شرایط ذکر شده در ابتدای این نوشته داشته باشید می توانید درخواست اجازه کار و اقامت نمایید. شرایط دقیق در لینک زیر آمده است:http://www.migrationsverket.se/info/160_en.html

مسایل مربوط به اعضای خانواده و اجازه کار:

شما در صورتی که اجازه کار واقامت داشته باشید می توانید خانواده تان( همسر و فرزند زیر 21 سال) را به همراه داشته باشید. نکته مهم: در صورتی که اجازه کار و اقامت شما بیش از 6 ماه باشد اجازه کار برای همسر شما نیز صادر می شود. برای اطلاع بیشتر در این زمینه به لینک زیر مراجعه کنید: http://www.migrationsverket.se/info/518_en.html

توجه: سوال مهمی که برای خیلی از دانشجویان در سوئد وجود دارد امکان استفاده از پذیرش دکتری به عنوان کار می باشد. باید بدانید که با اینکه دانشجویان دکتری در سوئد کارمند دانشگاه به حساب آمده و حقوق مکفی جهت شرایط ویزای کار را نیز دریافت می نمایند اما ویزای آنها باز هم ویزای دانشجویی خواهد بود و نمی توان به فرض اینکه مثلا دوره دکتری 4 سال به طول می انجامد جهت دریافت اقامت دایم برنامه ریزی کرد.مگر اینکه علاوه بر تحصیل در دانشگاه یا خارج از آن قرارداد کاری جداگانه ای وجود داشته باشد.(مطابق شرایط گفته شده در فوق برای قرارداد معتبر جهت ویزای کار)

مطلب بسیار مهم:

اجازه کار و اقامتی که به شما داده می شود موقتی است.در صورتی که قرارداد کاری شما موقتی برای مدتی معین باشد(کمتر از 2 سال) اجازه کار و اقامتتان برای همان زمان است.اگر بیش از 2 سال باشد اجازه اولیه برای 24 ماه صادر شده وپس از 2 سال باید تمدید گردد. دقت داشته باشید که در بهترین شرایط که شما 4 سال بمانید اجازه اقامت موقت شما به اجازه اقامت دایمی تبدیل می شود که پس از 5 سال اقامت دایم در این کشور می توانید citizen شوید.

 

درخواست citizenship در سوئد:
برای ارائه درخواست اقامت دایم در سوئد شما باید دارای شرایط زیر باشید:

1- احراز هویت:

شما باید مدارک کافی در رابطه با هویت, تاریخ و محل تولد و کشور مادریتان ارئه نمایید. این عمل با ارائه پاسپورت عملی می باشد.در سایر موارد می توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

http://www.migrationsverket.se/info/496_en.html

2- رسیدن به سن قانونی(18 سال تمام):

فرد درخواست دهنده باید 18 سال تمام داشته باشد.برای فرزندان زیر 18 سال والدین آنها باید درخواست ارائه کنند.در این مورد استثنائاتی هم وجود دارد که در لینک زیر می توانید مطالعه نمایید: http://www.migrationsverket.se/info/497_en.html

3- دارا بودن اجازه اقامت دایم در سوئد:

شما زمانی می توانید درخواست citizenship بدهید که دارای اجازه اقامت قانونی و دائمی در سوئد باشید.(اجازه اقامت دانشجویان دایمی نیست و در این دسته قرار نمی گیرد).برای اطلاع بیشتر به لینک زیر مراجه شود: http://www.migrationsverket.se/info/498_en.html

4- زندگی در سوئد برای مدت مشخص:

جهت دریافت شهروندی سوئد شما باید مدت زمان معینی را در سوئد اقامت کرده باشید(به صورت قانونی).این مدت زمان بسته به شرایط شما می تواند متفاوت باشد.

برای شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا این مدت 5 سال هست.( مدت زمان تحصیل یا اقامت توریستی در زمره این مدت قرار نمی گیرد.) این 5 سال باید به طور دایم باشد.اما شما حق مسافرت به خارج از سوئد را دارا هستید (به طور موقت میتوانید در سایر کشورها باشید). برای اطلاع بیشتر و آگاهی از استثنائات به لینک زیر بروید:http://www.migrationsverket.se/info/499_en.html

5- دارای حسن سابقه زندگی در سوئد باشید:

شما در زمان اقامت دایم در سوئد باید شهروندی قانون مند باشید.در واقع هیچ سو پیشینه ای در مدت اقامت در سوئد نداشته باشید. در غیر این صورت یا درخواست شما رد میشود و یا مدت بیشتری باید در انتظار بمانید.راجع به جرایم و تاثیر آنها در این پروسه به لینک زیر بروید:

http://www.migrationsverket.se/info/500_en.html

6- در زمانی که تمامی این شرایط را دارا باشید می توانید درخواست شهروندی دهید.این درخواست توسط هیات مهاجرت سوئد بررسی شده و نتیجه آن به شما اطلاع داده میشود.درخواست شما برای تمامی افراد خانواده(همسر و فرزند زیر 18 سال) خواهد بود.