turkie

 

ترکیه با نام رسمی جمهوری ترکیه کشوری اوراسیایی است که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی یا آسیای کوچک در جنوب باختر آسیا و خاورمیانه واقع است و بخش کوچکی نیز به نام تراکیه در منطقهٔ بالکان ( منطقه‌ای در جنوب خاور اروپا ) قرار دارد. ترکیه در خاور با کشورهای ایران، جمهوری آذربایجان (نخجوان)، ارمنستان، و گرجستان؛ در جنوب خاوری با عراق و سوریه؛ و در شمال باختری ( بخش اروپایی ) با بلغارستان و یونان همسایه‌است. همچنین ترکیه از شمال با دریای سیاه، از باختر با دو دریای کوچک مرمره و اژه، و از جنوب باختر با دریای مدیترانه مرز آبی دارد. دو تنگهٔ راهبردی بسفر و داردانل نیز در اختیار ترکیه‌است. پهناوری ترکیه ۷۸۳٬۵۶۲ کیلومتر مربع است.

محتویات

ترکیه کشوری کوهستانی و نسبتا پرباران است . شکل این کشور مانند یک مستطیل است که از سوی خاور و باختر امتداد یافته‌است. ترکیه با قرار گرفتن در یکی از حسّاس‌ترین مناطق جهان، دارای موقعیّت جغرافیایی راهبردی و بسیار خوبی است و گذرگاه جنوب باختر آسیا و اروپا به شمار می‌آید و کشورهای بسیاری، به ویژه ایران از خاک ترکیه برای ترانزیت کالا و انرژی استفاده می‌کنند. ترکیه حدود ۷۲ میلیون تن (براورد ۱۳۸۷) جمعیت دارد، که حدوداً ۷۵ درصد مردم سنی و ۱۵ تا ۲۵ درصد هم علوی هستند. با این که حکومت ترکیه لائیک است ولی بسیاری از مردم هنوز به دین اسلام پایبند هستند و عید فطر و عید قربان در این کشور تعطیل رسمی است. همچنین در ترکیه حدود ۷۵ درصد مردم ترک و ۲۰ درصد نیز کرد هستند که بیشتر در جنوب خاور کشور زندگی می‌کنند امّا به تدریج با مهاجرت ، در نواحی دیگر به‌ویژه استانبول و آنکارا نیز جمعیت چشمگیری را تشکیل داده‌اند. زبان رسمی ترکیه، ترکی استانبولی است که در گذشته با خط عربی ( عثمانی ) نوشته می‌شد و از زمان تشکیل جمهوری ترکیه توسط آتاترک در سال ۱۳۰۲ هجری خورشیدی ( ۱۹۲۳ ) با خط لاتین نوشته می‌شود. ترکیه در میانه دو فرهنگ شرقی و غربی قرار دارد هرچند فرهنگ این کشور به شرق بسیار نزدیکتر است تا به غرب . ترکیه با نام امپراتوری عثمانی در چند سدهٔ گذشته، بخش‌های بزرگی از خاورمیانه و جنوب خاوری اروپا را در دست داشت. تا اینکه پس از جنگ جهانی اول و فروپاشی امپراتوری عثمانی، جمهوری ترکیه به رهبری مصطفی کمال پاشا آتاترک در سال ۱۳۰۲ ( ۱۹۲۳ ) تأسیس شد.

.:: مرزهای جغرافیایی :

ترکیه شش همسایهٔ آسیایی و دو همسایهٔ اروپایی دارد. کشورهای هم مرز ترکیه عبارت‌اند از: در خاور با ایران ۴۹۹ کیلومتر، جمهوری آذربایجان ۹ کیلومتر، ارمنستان ۲۶۸ کیلومتر، و گرجستان ۲۵۲ کیلومتر؛ در جنوب خاور با عراق ۳۵۲ کیلومتر و سوریه ۸۲۲ کیلومتر؛ در شمال باختر با یونان ۲۰۶ کیلومتر و بلغارستان ۲۴۰ کیلومتر.

اطلاعات جامع درباره کشور ترکیه

1 . دین و فرهنگ ، مردم و زبان ،اقتصاد و تجارت

اطلاعات جامع درباره تحصیلات در کشور ترکیه

1 . سیستم و ساختار آموزشی و تحصیلی کشور ترکیه

2 . نحوه اقدام برای دوره کارشناسی ارشد دانشگاه های کشور ترکیه

اطلاعات جامع درباره دانشگاه های کشور ترکیه

  • برترین دانشگاه های دولتی

1 . دانشگاه METU ( برترین دانشگاه فنی ) .. ( وب سایت رسمی )

2 . دانشگاه Mimar Sinan ( برترین دانشگاه هنری ) .. ( وب سایت رسمی )

3 . دانشگاه Hacettepe ( برترین دانشگاه پزشکی ) … ( وب سایت رسمی )

4 . دانشگاه Ankara ( برترین دانشگاه علوم انسانی) … ( وب سایت رسمی )

5 . دانشگاه Bogazici …………………. ( وب سایت رسمی )

6 . دانشگاه ITU ……………………… ( وب سایت رسمی )

7 . دانشگاه Gazi ……………………… ( وب سایت رسمی )

  • برترین دانشگاه های خصوصی

1 . دانشگاه Bilkent ( مورد تایید وزارت علوم است ) …. ( وب سایت رسمی )

2 . دانشگاه Koc ( مورد تایید وزارت علوم نیست ) …….. ( وب سایت رسمی )

3 . دانشگاه Sabanci ( مورد تایید وزارت علوم نیست ) …. ( وب سایت رسمی )

3 . دانشگاه Fatih ( مورد تایید وزارت علوم نیست ) …. ( وب سایت رسمی )

  • دانشگاه های انگلیسی زبان

1 . دانشگاه METU

2 . دانشگاه Bilkent

3 . دانشگاه Bogazici

4 . دانشگاه ITU ( البته برخی دوره ها در این دانشگاه به انگلیسی تدریس می شود )

5 . دانشگاه Koc

6 . دانشگاه Sabanci

7 . دانشگاه Hacettepe ( البته در این دانشگاه رشته های خاصی اعم از پزشکی و … به انگلیسی تدریس می شود )

8 . دانشگاه Fatih ( حتما دوره های موجود را از سایت دانشگاه چک بفرمایید )